O Anderovi

Ján Pisančin, známy hlavne ako Ander z Košíc, je populárny slovenský komik a ľudový rozprávač na Slovensku.

Ján Pisančin sa narodil v roku 1941 v Michalovciach. Býval pri Laborci. Vo svojom rodisku navštevoval aj základnú školu a neskôr aj maturoval na jedenásťročnej škole, teraz Gymnázium Pavla Horova. Humor ho bavil od detstva. Hrával ochotnícke divadlo, ako chlapec recitoval a stále bol pritom aj humor. Jeho cieľom bolo stať sa humoristom a baviť ľudí, čo sa mu aj darí. Jeho otec bol pekár, ľudový človek. Zdedil po ňom tento kumšt, jeho šarm a talent, aj keď nikdy nevystupoval verejne. Raz mu povedal jednu nádhernú vetu – ty skončíš ako komediant.

…a mal pravdu.

Do svojich devätnástich rokov býval v Michalovciach. Potom išiel na vojnu a už sa do Michaloviec nevrátil. Michalovce reprezentoval aj ako športovec vo futbale, hádzanej a hokeji, kde bol aj zakladajúci člen spolu s p. Butkovským a Bubenkom, bol vždy len brankár.

Postava Andera vznikla v dedinke Rákoš pri Revúcej. V roku 1961 sa oženil a odvtedy žije a pôsobí v Košiciach. Pracoval v rôznych funkciách v štátnom podniku Slovenské magnetizové závody Košiciach. Od roku 1992 je slobodným umelcom. Najčastejšie vystupuje na javisku, prípadne vydáva svoje monológy na kazetách, CD, narozprávaných v zemplínskom nárečí. Na javisku máva sivý, ošúchaný a pokrčený oblek a klobúk. Poznajú ho na Slovensku a v Česku.

Ján Pisančin alias Ander z Košíc je na scéne už 55 rokov a stále je úspešný a žiadaný. Jeho humor je príjemný, láskavý a ľuďmi milovaný. A taký je aj samotný Ander.
Ľudia ho majú stále radi. V jeho vystúpeniach sa spomína Erža, jeho žena a kamarát Piťo. Splnilo sa mu všetko, nachodil sa po svete, bol na všetkých svetadieloch. Všade sú Slováci, Česi či Poliaci. Anderovi dala príroda do vienka jazyk, aby bavil ľudí. Ander hovorí, že každý by mal robiť to, čo vie.
Ján Pisančin alias Ander z Košíc vďaka svojim vlastnostiam dostal čestné občianstvo mesta Michalovce…

JÁN PISANČIN – ANDER Z KOŠÍC v skrátke:

  • Slovenský komik, ľudový rozprávač a priekopník stand-up comedy na Slovensku
  • Takmer 55 rokov na scéne
  • V zábavných rozhlasových a televíznych reláciách sa stal populárnym umelcom a zároveň i propagátorom rodného zemplínskeho dialektu
  • vyrobil viac ako 150 relácií ANDEROV REBRIŇÁK a niekoľko stoviek vydaní SUPESHOPY
  • DIAMANTOVÁ PLATŇA za hovorené slovo (viac ako jeden milión predaných nosičov)
  • Tisícky vystúpení doma ale aj v zahraničí – Česko, 18x tour v Amerike, Austrália, Rusko ale pravidelne aj SRBSKO pre tamojších SLOVÁKOV, kde ho doslova MILUJÚ
  • Aktuálne dotočil film KAVEJ premiéra JÚL 2024.Ander hra úlohu obecného farára, takže si to nenechajte určite ujsť
  • Čestný občan mesta MICHALOVCE